0 produktovVymazať porovnanie
Menu

FAQ

Ako vlastne funguje klimatizácia?

Klimatizačné zariadenie funguje podobne ako chladnička. Systémom prúdi chladivo, ktoré mení svoj stav a podmienky.

 

Chladiaci okruh pozostáva zo štyroch základných procesov:

  1. Srdcom klimatizačného zariadenia je kompresor, ktorý "pumpuje"chladivo v okruhu. Pred kompresorom majú pary chladiva nízky tlak, kompresor tieto pary stláča na vysoký tlak, pričom sa pary aj zohrejú.
  2. Pary o vysokej teplote a tlaku prúdia do kondenzátora, kde odovzdajú teplo okolitému vzduchu a skvapalnia sa. Z kondenzátora odchádza kvapalné chladivo.
  3. Kvapalné chladivo stále o vysokom tlaku prúdi cez expanzný ventil, ktorý zníži tlak a teplotu kvapalného chladiva na nižšiu teplotu ako má chladený priestor.
  4. Studené kvapalné chladivo o nízkom tlaku prúdi do výparníka, kde vyparovaním odoberá teplo zo vzduchu v miestnosti. Chladivo sa celkom vyparí a pary chladiva o nízkom tlaku sú nasáavné kompresorom, ktorý zabezpečuje cirkuláciu týchto procesov.
 

Aký typ vnútornej jednotky si mám vybrať?

Vyberte si jednotku ktorá sa dispozične najlepšie hodí do vášho priestoru. Najčastejšou voľbou do domácnosti či menšej kancelárie býva nástenný typ vnútornej jednotky. Kazetové a potrubné jednotky sú zase ideálnou voľbou pre novostavby alebo obchodné prevádzky. Parapetné jednotky sa hodia aj na vykurovanie interiéru. Do veľkých priestorov, akými sú napr. kancelárie a tzv. “open space kancelárie” odporúčame zvoliť podstropné jednotky.

 

Aký výkon klimatizácie potrebujem?

Pre správnu voľbu dostatočne výkonnej klimatizácie odporúčame konzultáciu s našimi odborníkmi. Výber klimatizácie totiž závisí nielen od počtu a veľkosti klimatizovaných miestností, ale aj od veľkosti a orientácie okien, ich zatienenia proti slnku a od ďalších faktorov. Pravidlom pre jednoduchší výber však môže byť chladiaci výkon v rozsahu 60 W - 120 W na štvorcový meter klimatizovaného priestoru. Alebo ešte jednoduchšie - pre štandartnú izbu o rozmere 25m2 je vhodná klimatizácia s chladiacim výkonom 2,5 kW. S výberom správnej klimatizácie vám však radi pomôžeme.

 

Čo znamená „inverter“?

“Inverter“ je termín pre elektronický diel moderných klimatizácií, ktorý umožňuje, aby kompresory pracovali s premenlivou rýchlosťou, a tak plynulo upravovali svoj výkon podľa vašej potreby. V porovnaní so staršími klimatizáciami, spotrebuje inverterová jednotka počas celej chladiacej sezóny o 30 – 50 % menej elektrickej energie. Šetrí tak nielen životné prostredie, ale i vaše náklady na energie.

 

Aká je zdravá teplota v miestnosti?

Nastavenie klimatizácie neodporúčame na teplotu pod 25 °C a nie viac ako o 6 °C pod hodnotu vonkajšej teploty. Napríklad ak je vonkajšia teplota 32 °C, teplota v miestnosti by nemala byť nižšia než 26 °C. Počas extrémne horúcich dní však môžete rozdiel navýšiť, dodržte však teplotný rozdiel maximálne 10 °C. Tak predídete šoku z veľkého teplotného rozdielu pri prechode z chladného do horúceho prostredia.

 

Aká je to multisplitová klimatizácia?

Multisplitová vonkajšia jednotka umožňuje používanie viacerých vnútorných jednotiek naraz. Zväčša dokáže riadiť 2 až 5 vnútorných jednotiek rôzneho typu súčasne.

 

Môže používanie klimatizácií spôsobiť alergie alebo iné ochorenia?

Ochorieť môžete iba zo zle servisovanej klimatizácie. Dobre udržiavaná, dobre navrhnutá a správne nainštalovaná klimatizácia prispieva k zdravému prostrediu. Vďaka vplyvu na vlhkosť, obmedzuje vytváranie prachových čiastočiek a plesní. Vlhkosť sa udržiava v rozmedzí 40-60%, čo je pozitívne pre ľudí s alergiami.

Klimatizáciu možno skombinovať s vetraním. Mechanické vetranie je čím ďalej, tým viac dôležitejšie, kvôli koncepcii dnešných budov. Dostatočný prívod čerstvého vzduchu zabraňuje syndrómu chorých budov.

Všetky vnútorné jednotky sú vybavené filtrami. V závislosti od typu zariadenia a požiadaviek zákazníka, spôsob filtrácie môže byť rôzny. Účinnosť filtra začína pri zachytávaní prachových častíc, ale môže odstraňovať aj jemný prach a peľ, baktérie, vírusy, pachy, ale aj mikróby a dym. Veľmi dôležité je čistiť, resp vymieňať filtre v pravidelných intervaloch. Ak filtre včas nevymeníte, riskujete, že nasýtený filter začne miesto zachytávania nečistôt, nečistoty uvoľňovať.

Správne navrhnutá klimatizácia nespôsobuje prievan. Návrh je záležitosťu odborníkov. Systém s príliš nízkym výkonom nikdy nedosiahne požadovanú teplotu, systém s vysokým výkonom spôsobuje prievan a výkyvy teplôt.

 

Aká je priemerná životnosť klimatizácie?

Ak klimatizáciu pravidelne a riadne udržiavate, v priemere by vám mala vydržať až 14 rokov. Odporúčame kontrolu a údržbu jednotky aspoň raz ročne. Je to malá investícia v porovnaní s následnou zbytočnou kúpou novej klimatizácie.

 

Môžem spať pri zapnutej klimatizácii?

Predtým, než odpovieme “áno”, musíme podotknúť, že miera hlučnosti klimatizácie veľmi záleží od modelu, aký si zvolíte. Napr. spoločnosť Daikin vyrába jedny z najtichších klimatizácií na trhu, ktoré môžu pracovať extrémne ticho (do 19 dBA - hladina akustického tlaku), čo sa hlasitosťou približuje pokojnému dychu. To znamená, že budete nerušene spať nie len v príjemnom, ale aj tichom prostredí.

 

Môžem si klimatizáciu nainštalovať sám?

Inštalácia klimatizácie vyžaduje odborné náradie a prístroje, preto ju musí vykonať odborný technik. Ďalším dôvodom je, že klimatizácie obsahujú chladivá – látky podliehajúce Kjótskemu protokolu, preto sa vyžaduje, aby inštaláciu a servis klimatizácií vykonávali iba oprávnené osoby.

 

Zabezpečujete montáž a servis klimatizácií?

Poskytujeme odbornú montáž a taktiež záručný i pozáručný servis klimatizácii.
Odporúčame vám, aby ste nezanedbávali pravidelný servis vašich klimatizačných jednotiek. Servis zaručí efektívny chod vášho zariadenia a tiež ušetrí vaše náklady na elektrickú energiu. Pri servisnej kontrole sa navyše dá včas zistiť závada a tak predísť závažnejším poruchám klimatizácie.

 

Kontakt

TV KE TT SA KM BA BU SM

COM-KLIMA, s.r.o.
Á.Jedlíka 4554
945 01 Komárno

Tel.: 035/77 31 043
Studená linka: 18 321
email: info@comklima.sk
Viac kontaktov

Partnerská
zóna